Beskydy

Datum události 4.8. 2024 - 11.8. 2024
Event location Řeka, 739 55, Česko

Zažijte s námi studená mlhavá rána a odpoledne provoněná sluncem v beskydských kopcích. Přes den se sice trochu zapotíte, ale už jen samotný pohled na noční oblohu vám jakékoliv možné nepohodlí vynahradí. Utvoříte si neobyčejné vzpomínky s partou nových přátel, kteří jsou stejně nadšení do ochrany přírody jako vy.

Postaráme se o to, aby byly nově vzrostlé stromky chráněné před mlsnou zvěří, která je tak ráda chodí okusovat. Vzácnou hořcovou louku osvobodíme od náletů a jiných přebytečných rostlin, aby mohla louka volně dýchat. Vybudujeme tůně, abychom vrátili vodu zpět do krajiny. Společně zvládneme udělat změnu k lepšímu.

 

Přidejte se k nám!

Jak se sem dostanu?

MHD: Autobusem až na zastávku Řeka, konečná.

Autem: Parkování účastníků s vlastním vozem na záchytném parkovišti v obci Řeka.

Z Řeky bude zajištěn svoz na místo ubytování.

Do jakých aktivit se zapojím?

 • chránit les před zvěří formou individuální ochrany mladých stromků
 • udržovat horskou louku plnou hořců hrabáním přebytečné travní hmoty či odstraňováním náletů
 • budovat tůně a další opatření pro lepší zadržování vody v území
Dobrovolnici na louce

Kde budu spát?

Ubytujeme se na bývalé lovecké lesní chatě na karimatkách ve vlastních spacácích. Zažijeme tu opravdový odpočinek od šumu moderní doby, chata je totiž bez elektřiny a tekoucí vody. Sociální zařízení formou suchého wc mimo objekt. Vodu zajišťuje studánka poblíž chaty.

Co budu jíst?

Jíst budeme vegansky, vařit si budeme sami převážně ze surovin ostravské komunitou podporované zahrady Z(a)kusmeto. Více o této KPZ se můžete dočíst na odkaze https://www.zakusmeto.cz/.

Vareni u ohne

Co si mám vzít s sebou?

 • pracovní oděv a obuv (nezapomeňte na holínky)
 • pracovní rukavice
 • pláštěnku
 • repelent
 • láhev na vodu
 • batoh do terénu
 • deskovou hru nebo hudební nástroj pro volné chvilky
 • spacák a karimatku
 • pokrývku hlavy, opalovací krém

Co dalšího mě čeká?

Budeme se nacházet na území výskytu velkých šelem, a tak nás v rámci Týdne provede po jejich stezkách terénní pracovník Hnutí DUHA Šelmy. Dozvíme se něco o monitoringu šelem. Přímo v blízkosti chaty jsou stezky, po nichž se v minulosti procházel telemetricky sledovaný rys Lukáš.

Poslechneme si přednášku od správy CHKO Beskydy o ochraně přírody a práci pracovníků lesní správy.

Vypravíme se i na exkurzi do přírodní rezervace Ropice, která je v docházkové vzdálenosti od chaty.

Exkurze

Co můžu dělat ve volném čase?

 • udělat si táborák s novými přáteli
 • zahrát si (vlastní) deskovky
 • zazpívat si a zahrát na (vlastní) hudební nástroj
 • jít na procházku po okolních horských bučinách
 • v noci pozorovat hvězdy
Vodopad

Účast na tomto Týdnu zahrnuje práci s pletivem, okopávání půdy, hrabání a další fyzické aktivity ve skupině 10 lidí. Prosíme proto, abyste před závaznou registrací zvážili, jestli vám váš zdravotní a psychický stav umožňují se naplno zapojit.

V případě dotazů se obraťte na koordinátora Týdnů pro krajinu, Michal Bajgart, na emailu tydnyprokrajinu@hnutiduha.cz nebo tel. čísle +420 775 405 781.

Co by mě ještě mohlo zajímat

Na tomto Týdnu pro krajinu bude přátelská společnost 10 lidí.

Účastnický příspěvek je 990 Kč.*

V případě, že byste rádi přijeli, ale nemůžete si dovolit zaplatit účastnický příspěvek, napište Michalovi Bajgartovi na e-mail tydnyprokrajinu@hnutiduha.cz a určitě se dohodnete. Těšíme se na vás!

Chápeme, že platit příspěvek za to, že někam pojedete makat jako dobrovolník, se může zdát nelogické. Existuje pro to ale řada důvodů.

Příprava Týdnů pro krajinu je práce na několik měsíců, i když turnusy běží jen přes léto a na podzim. Za tu dobu se na nachystání Týdnů podílí velké množství lidí. Od koordinátorů samotných turnusů, přes jednatele s partnery, ke kterým v Týdnech pojedeme, až po tým pracovníků, kteří zajišťují ”neviditelnou”, ale nutnou administrativu, bez které se takto velký projekt neobejde.

Na Týdny zároveň potřebujeme zajistit další spoustu věcí, mezi nimi ubytování, jídlo, pojištění pro vás dobrovolníky, materiál a nářadí, prostředky na  přesuny v lokacích. To vše nás stojí spoustu času, úsilí a financí.

Příspěvek 990 Kč je částka, díky které zajistíme, že všechno poběží jako na drátkách a nikdo nebude mít něčeho nedostatek. Vaše registrační poplatky tak nepokrývají všechny náklady, ale stále jsou potřebnou součástí finančního balíčku, bez kterého by Týdny pro krajinu nemohly fungovat.

Důležité upozornění:
Dobrovolníci a dobrovolnice mladší 18 let se mohou zúčastnit od 15 let, a to pouze s písemným souhlasem zákonného zástupce.

Filip a Michal

Cena
990.00