Sociální podnik Jasan

Datum události 29.6. 2024 - 6.7. 2024
Event location Velké Hostěrádky 224, Jihomoravský kraj, 691 74, Česko

Užijte si slunečné dny a vůni sušící se trávy na Jižní Moravě. Při pletí záhonů a obstarávání slepic a koz se zapojíte do magického koloběhu ekologického zemědělství. Z lokálních a bio surovin si uvaříte skvělé vege jídlo a u večerního táboráku si můžete zahrát na kytaru. Setkáte se i se sociálním rozměrem místního hospodaření, protože Jasan dává příležitost lidem se speciálními potřebami.

Sociální podnik Jasan je statek, kde se propojuje láska k pěstování zdravého jídla a chování malých zvířat s podporou lidí s mentálním postižením, kteří sem pravidelně dojíždí na výpomoc. Ekologicky tu pěstují zeleninu, zpracovávají rostlinnou výrobu a pečou chleba, vše v bio kvalitě. Spolupracují s bezobalovými obchody, navštěvují trhy v regionu a dodávají čerstvou zeleninu KPZkářům z Brna a okolí.

Více o Jasanu najdete na tomto odkazu: https://spjasan.cz/ 

Jak se sem dostanu?

MHD: Autobusem do zastávky Velké Hostěrádky - U Bytovky. Odtud cca 10 minut pěšky podél hlavní silnice směrem na Bošovice a Újezd u Brna. Sociální podnik Jasan je po pravé straně.

Autem: Můžete parkovat přímo v areálu farmy. 

Do jakých aktivit se zapojím?

 • stříhání levandule a sklizeň bylinek
 • sklizeň ovoce
 • vybírání raných brambor
 • pletí
 • okopávání vinohradu
 • sečení a sušení trávy
Sbírání květů lípy

Kde budu spát?

V areálu na vás budou čekat skautské podsadové stany nebo místo pro postavení stanu vlastního. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, přibalte si karimatku a spacák. V případě špatného počasí se budete moct přesunout do “zasedačky” a spát uvnitř na zemi. 

V areálu se nachází 2 vnitřní sociální zařízení se 2 sprchami a venkovní studená sprcha.

Co budu jíst?

Zkušená paní kuchařka vám připraví chutné vegetariánské jídlo převážně z dobrot přímo ze statku a ze surovin s bio certifikátem.

Můžu přijet se psem?

Na farmu můžete vzít pouze fenku, která snese přítomnost hospodářských zvířat.

Co si mám vzít s sebou?

 • pracovní oděv a obuv
 • holínky a oděv do deštivého počasí
 • pokrývku hlavy, opalovací krém, repelent
 • spacák a karimatku
 • kytaru nebo jiný hudební nástroj k táboráku
 • deskové hry

Co dalšího mě čeká?

Můžete se zúčastnit přednášky o ekologickém zemědělství a agrotechnických postupech od Czech Organisc s komentovanou vycházkou po vznikající agrostezce kolem farmy. Dozvíte se zajímavosti o komunitou podporovaném zemědělství a zpracování produkce, samozřejmě s praktickými ukázkami např. do zpracovny sirupů a džemů. 

Budete mít i možnost společné výpravy do Sonnentoru, produkující v ekologickém režimu čaje a koření. Podíváte se pod pokličku výroby a dozvíte se o ekologickém procesu fungování firmy. Na závěr exkurze si budete moct oddechnout v kavárně nebo si nakoupit v obchůdku.

Prohlídka včelaření

Co můžu dělat ve volném čase?

 • udělat si táborák s novými přáteli
 • zahrát si (vlastní) deskovky
 • zazpívat si a zahrát na (vlastní) hudební nástroj
 • jít na procházku po okolí

Kam můžu jít na výlet?

 • do hlubokého Ždánického lesa
 • do Papouščí ZOO v Bošovicích
 • na ochutnávku bio vína

Účast na tomto Týdnu zahrnuje pletí záhonů, sklizeň plodin, okopávání záhonů a další fyzické aktivity ve skupině 10 lidí. Prosíme proto, abyste před závaznou registrací zvážili, jestli vám váš zdravotní a psychický stav umožňují se naplno zapojit.

V případě dotazů se obraťte na koordinátora Týdnů pro krajinu, Michal Bajgart, na emailu tydnyprokrajinu@hnutiduha.cz nebo tel. čísle +420 775 405 781.

Co by mě ještě mohlo zajímat

Na tomto Týdnu pro krajinu bude přátelská společnost 10 lidí.

Účastnický příspěvek je 990 Kč.*

V případě, že byste rádi přijeli, ale nemůžete si dovolit zaplatit účastnický příspěvek, napište nám na e-mail tydnyprokrajinu@hnutiduha.cz a určitě se dohodnete. Těšíme se na vás!

Chápeme, že platit příspěvek za to, že někam pojedete makat jako dobrovolník, se může zdát nelogické. Existuje pro to ale řada důvodů.

Příprava Týdnů pro krajinu je práce na několik měsíců, i když turnusy běží jen přes léto a na podzim. Za tu dobu se na nachystání Týdnů podílí velké množství lidí. Od koordinátorů samotných turnusů, přes jednatele s partnery, ke kterým v Týdnech pojedeme, až po tým pracovníků, kteří zajišťují ”neviditelnou”, ale nutnou administrativu, bez které se takto velký projekt neobejde.

Na Týdny zároveň potřebujeme zajistit další spoustu věcí, mezi nimi ubytování, jídlo, pojištění pro vás dobrovolníky, materiál a nářadí, prostředky na  přesuny v lokacích. To vše nás stojí spoustu času, úsilí a financí.

Příspěvek 990 Kč je částka, díky které zajistíme, že všechno poběží jako na drátkách a nikdo nebude mít něčeho nedostatek. Vaše registrační poplatky tak nepokrývají všechny náklady, ale stále jsou potřebnou součástí finančního balíčku, bez kterého by Týdny pro krajinu nemohly fungovat.

Důležité upozornění:
Dobrovolníci a dobrovolnice mladší 18 let se mohou zúčastnit od 15 let, a to pouze s písemným souhlasem zákonného zástupce.

Filip a Michal

Cena
990.00