Vypravte se s námi za dobrodružstvím a krásami Bílých Karpat. Při smysluplné práci tu poznáte nové přátele, pokocháte se loukami rozkvetlými vzácnými rostlinami a počíháte si na kočku divokou.
V tvrdých podmínkách pohraničních lesů se lidé udrželi jen díky své důmyslnosti a síle. Díky specifickým přírodním i společenským podmínkám se tady lesnictví a zemědělství nikdy nerozjely v plné intenzitě, a tak na mnohých místech přežily vzácné rostlinné a živočišné druhy, které pomáháme chránit.
Pojďte do toho s námi!
Jak se sem dostanu?
Autem nebo pěšky zhruba 6 km od vlakové zastávky v Petrově, případně ve Strážnici.
Do jakých aktivit se zapojím?
- osvobozování nově zrozeného lesa – odstraňování oplocenky, která už nebude potřeba
- oplocení nových semenáčků, které naopak ochráníme před mlsnou zvěří
- obnovování květnatých luk, např. odstraňováním náletových dřevin
- označování doupných stromů pro hnízdění ptáků, případně podle rozmarů přírody a počasí i další druhy, aby je lesníci nepokáceli
- večerní povídání, zajímavé besedy, odborné diskuze a další (nejen) ekologicky laděný program
Kde budu spát?
Spát budeme v turistické ubytovně Sokolka v osadě Mlýnky. V budově je k dispozici elektřina i voda. Najdete tu kuchyňku, společné WC i teplou sprchu. Spát budeme na posteli, ale ve vlastním spacáku. Drobné upozornění: v místě ubytování je slabý mobilní signál.
Co budu jíst?
Vynikající vegetariánské jídlo nám připraví zkušená paní kuchařka. Společně se budeme podílet na přípravě surovin a umývání nádobí.
Co si mám vzít s sebou?
- pracovní oděv a pevnou obuv (nepromokavou)
- přezůvky
- pláštěnku
- repelent
- láhev na vodu (nebo termosku) a krabičku na svačinu
- batoh do terénu
- spacák a polštářek (pokud potřebujete)
- deskovou hru nebo hudební nástroj pro chvíle volna
Čeho se bude týkat speciální exkurze?
Navštívíme kontroverzní oboru Radějov a ukážeme si dopady nevhodného mysliveckého hospodaření. Projdeme se po vzácných bělokarpatských loukách.
Co můžu dělat ve volném čase?
- zahrát si (vlastní) deskovky
- zazpívat si a zahrát na (vlastní) hudební nástroj
- jít se vykoupat do rybníka Lučina ve vedlejší vesnici
- jít na procházku po okolí
Účast na tomto Týdnu zahrnuje práci s pletivem, okopávání půdy a další fyzické aktivity ve skupině 15 lidí. Prosíme proto, abyste před závaznou registrací zvážili, jestli vám váš zdravotní a psychický stav umožňují se naplno zapojit.
V případě dotazů se obraťte na koordinátora Týdnů pro krajinu, Filipa Baťu, na emailu tydnyprokrajinu@hnutiduha.cz nebo tel. čísle +420 777 881 994.
Co by mě ještě mohlo zajímat
Na tomto Týdnu pro krajinu bude přátelská společnost 15 lidí.
Účastnický příspěvek je 700 Kč.*
V případě, že byste rádi přijeli, ale nemůžete si dovolit zaplatit účastnický příspěvek, napište Filipu Baťovi na e-mail tydnyprokrajinu@hnutiduha.cz a určitě se dohodnete. Těšíme se na vás!
Chápeme, že platit příspěvek za to, že někam pojedete makat jako dobrovolník, se může zdát nelogické. Existuje pro to ale řada důvodů.
Příprava Týdnů pro krajinu je práce na několik měsíců, i když turnusy běží jen přes léto a na podzim. Za tu dobu se na nachystání Týdnů podílí velké množství lidí. Od koordinátorů samotných turnusů, přes jednatele s partnery, ke kterým v Týdnech pojedeme, až po tým pracovníků, kteří zajišťují ”neviditelnou”, ale nutnou administrativu, bez které se takto velký projekt neobejde.
Na Týdny zároveň potřebujeme zajistit další spoustu věcí, mezi nimi ubytování, jídlo, pojištění pro vás dobrovolníky, materiál a nářadí, prostředky na přesuny v lokacích. To vše nás stojí spoustu času, úsilí a financí.
Příspěvek 700 Kč je částka, díky které zajistíme, že všechno poběží jako na drátkách a nikdo nebude mít něčeho nedostatek. Vaše registrační poplatky tak nepokrývají všechny náklady, ale stále jsou potřebnou součástí finančního balíčku, bez kterého by Týdny pro krajinu nemohly fungovat.