Ponořte ruce do hlíny a navažte těsnější vztah s přírodou. Vyzkoušejte si pěstování bio ovoce a zeleniny bez těžké techniky. Z lokálních surovin si i uvaříte a u táboráku si uděláte nové přátele. Ve volném čase na vás čekají lekce jógy a venkovní sauna.
Dobro-družný statek vznikl v roce 2018 jako splněné přání pokračovat v linii ekologického zemědělství, udržitelnosti a respektu k půdě a tradici. Ze statku si můžete objednat odběr bedýnek ekologicky vypěstované sezónní zeleniny. Najdete tu i ubytování v pokojích nebo místo pro stanování a pro hosty venkovní saunu.
Dobro-družný statek vznikl hlavně proto, aby šířil myšlenku udržitelného života, ve kterém dáváme věcem další šanci a třeba i nový smysl.
Více o statku najdete na tomto odkazu: https://www.dobro-druznystatek.cz/
Jak se sem dostanu?
Autobusem na zastávku Stupešice - prodejna. Poté se vydáte pěšky podél hlavní ulice směrem na Běhařovice a za Stupešickým potokem se dáte doleva.
Do jakých aktivit se zapojím?
- výsev podzimní sklizně
- pletí záhonů
- sadba a sklizeň zeleniny
- sběr černého bezu
- vylamování rajčat
- péče o sazenice paprik a lilků
- stavba hliněné pizza pece
- drobné opravy původních staveb
Kde budu spát?
Ubytovat se můžete ve dvou 4 lůžkových pokojích přímo na statku (ložní prádlo zajištěno), v přednáškové místnosti na zemi ve vlastním spacáku, v maringotce ve vlastním spacáku, nebo ve vlastním stanu na zahradě.
Na statku jsou 3 vnitřní sociální zařízení se sprchou, venkovní studená sprcha a kompostovací záchod.
Co budu jíst?
Šikovná paní kuchařka vám za vaší asistence připraví chutné jídlo ze surovin vypěstovaných přímo na statku a dalších lokálních dobrot. V kuchyni je k dispozici lednice, sporák, a rychlovarná konvice a v kuchyni, která patří k pokojům, je i trouba.
Co si mám vzít s sebou?
- pracovní oděv a obuv
- holínky a oděv do deštivého počasí
- pokrývku hlavy
- spacák a karimatku (příp. vlastní stan)
- kytaru nebo jiný hudební nástroj k táboráku
Čeho se bude týkat speciální exkurze?
Při exkurzi po farmě se seznámíte s lokálním způsobem pěstování zeleniny (tzv. market gardening) a dozvíte se více o pěstování v biodynamickém režimu. Můžete se zúčastnit vzdělávací přednášky o příběhu statku, komunitou podporovaném zemědělství a cestě soběstačnosti a vypravíme se i do bio vinařství s ochutnávkou místního vína.
Co můžu dělat ve volném čase?
- udělat si táborák s novými přáteli
- zahrát si (vlastní) deskovky
- zazpívat si a zahrát na (vlastní) hudební nástroj
- jít na houby do lesů v okolí zříceniny hradu Hostim
- rybařit nebo vyzkoušet vodní sporty na vodní nádrži Výrovice a Horní Dunajovice
- jít na procházku po okolí
Kam můžu jít na výlet?
- do přírodního parku Jevišovka a Přírodního parku Rokytná
- na zámek Jevišovice
- do vinařských sklepů v Horních Dunajovicích a obci Višňová
Účast na tomto Týdnu zahrnuje pletí záhonů, sklizeň plodin, výsev, péči o sazenice a další fyzické aktivity ve skupině 10 lidí. Prosíme proto, abyste před závaznou registrací zvážili, jestli vám váš zdravotní a psychický stav umožňují se naplno zapojit.
V případě dotazů se obraťte na koordinátora Týdnů pro krajinu, Filipa Baťu, na emailu tydnyprokrajinu@hnutiduha.cz nebo tel. čísle +420 777 881 994.
Co by mě ještě mohlo zajímat
Na tomto Týdnu pro krajinu bude přátelská společnost 10 lidí.
Účastnický příspěvek je 700 Kč.* V případě, že byste rádi přijeli, ale nemůžete si dovolit zaplatit účastnický příspěvek, napište Filipu Baťovi na e-mail tydnyprokrajinu@hnutiduha.cz a určitě se dohodnete. Těšíme se na vás!
Chápeme, že platit příspěvek za to, že někam pojedete makat jako dobrovolník, se může zdát nelogické. Existuje pro to ale řada důvodů.
Příprava Týdnů pro krajinu je práce na několik měsíců, i když turnusy běží jen přes léto a na podzim. Za tu dobu se na nachystání Týdnů podílí velké množství lidí. Od koordinátorů samotných turnusů, přes jednatele s partnery, ke kterým v Týdnech pojedeme, až po tým pracovníků, kteří zajišťují ”neviditelnou”, ale nutnou administrativu, bez které se takto velký projekt neobejde.
Na Týdny zároveň potřebujeme zajistit další spoustu věcí, mezi nimi ubytování, jídlo, pojištění pro vás dobrovolníky, materiál a nářadí, prostředky na přesuny v lokacích. To vše nás stojí spoustu času, úsilí a financí.
Příspěvek 700 Kč je částka, díky které zajistíme, že všechno poběží jako na drátkách a nikdo nebude mít něčeho nedostatek. Vaše registrační poplatky tak nepokrývají všechny náklady, ale stále jsou potřebnou součástí finančního balíčku, bez kterého by Týdny pro krajinu nemohly fungovat.